B. International Competition Of Short Films

BEST FICTION SHORT FILM

BROTHER TROLL. GUDMUND HELMSDAL. FAROE ISLANDS           

EL RETRATO DE UNA SOLEDAD EN CUARENTENA. MIGUEL REYES. PERU

GREEN PINOCCHIO. MARTA MINIUCCHI. ITALY  

LA PLAYITA. SONIA BERTOTTI. ARGENTINA                                 

MISTRESS OF TEARS. NICOLE A. ROMINE. UNITED STATES                           

RIKCHARI HELME. JEAN PAUL SALAS CUYUBAMBA. PERU              

THE BRONZE FLY. KARLEENER. FRANCE 

THE HOMICIDE. MAYSEL BELLO. CUBA   

VINCENT BEFORE NOON. GUILLAUME MAINGUET. FRANCE      

WINTRY SPRING. MOHAMED KAMEL. EGYPT                                

 

BEST ANIMATION 

AEDIPAR - THE SECRET OF THE FORBIDDEN VALLEY. INGO BRUCHHOLD. GERMANY    

INSTANTS OF CINDY SHERMAN. FEDERICA FACCIN. ITALY             

MALAKOUT. FARNOOSH ABEDI. IRAN              

ON / OFF. NICOLAS P. VILLARREAL. ARGENTINA

PRAY. JOE CHANG. CANADA       

TIERRA FINITA. MARIOLA OLCINA ALVARADO E ISIDRO JIMÉNEZ GÓMEZ. SPAIN  

TWO LITTLE PEOPLE. XIN LI. AUSTRALIA

 

BEST DOCUMENTARY SHORT FILM 

AMONGST THE PLANTS. MARK LINDENBERG. PERU         

FRAGMENTOS POR VENIR. MIGUEL ALFONSO BOUHABEN. ECUADOR      

KUMUN GECESI/ THE NIGHT OF THE SAND. ALI ERGÜL. TURKEY                        

LA MUDANZA. MARIA N. DOMINGUEZ. NETHERLANDS   

PANAMA SHOCK. ISABEL DE OBALDIA. PANAMA 

THE GUARDIAN ANGEL. AFSHIN EISAEI. IRÁN                     

UNDUE. NATALYA LOBKO. RUSSIAN FEDERATION                           

UTOPIA OF THE OUTRAGED. MARCELO LAGREZE. CHILE

 

BEST EXPERIMENTAL SHORT FILM

AN APPARITION. NAGARAJU. INDIA      

FEEL. ROMAN DUNESHENKO. RUSSIAN FEDERATION      

IT HURTS. ANTONELLA BERTOCCHI. PERU           

LECHE SELECCIONADA, ADICIONADA DE LECHE EN POLVO RECONSTITUIDA ENTERA PASTEURIZADA HOMOGENEIZADA. JOSE LUIS DUCID, ALFONSO CAMARERO, MARÍA MESEGUER. SPAIN

SEBASTIENNE. JOSÉ ALBERTO ANDRÉS LACASTA. SPAIN                

SILENCE. SEAN LIONADH. UNITED KINGDOM      

THE HYPERZOO. MICHELE GIANGRANDE. ITALY                

YAKU CHASKI. AMANDA PALMA, YAKU RUNA SIMI. BRAZIL

 

BEST FANTASTIC SHORT FILM

¿HOLA?.LUIS CARVAJAL. SPAIN  

EXTRANEOUS MATTER. KENICHI UGANA. JAPAN               

LOVE BLOOD PAIN. MAGNUM BORINI. BRAZIL                 

SWAP. ANDRE GAUMOND. CANADA                                     

THE HIDDEN SIDE OF THE POCKET WATCH. JULIE ZIDA. FRANCE

THE TELL TALE HEART. MCCLAIN LINDQUIST. UNITED STATES

 

BEST SREENPLAY

DEATH CROSS OF THE INCA. RICK MANNOIA. UNITED STATES     

EASY TARGET. ANDRE GAUMOND. CANADA        

JOINWITH.ME. MIKE MEIER. UNITED STATES      

LOONATOONA. SHOCKADELIC. AUSTRALIA                                   

NIGHT CRAZINESS. ANDRÉS FELIPE RUIZ VARGAS. COLOMBIA

laurel FICII 2021.jpg
Brother Troll
Brother Troll
press to zoom
Aedipar - The secret of the forbidden va
Aedipar - The secret of the forbidden va
press to zoom
Amongst the Plants
Amongst the Plants
press to zoom
An Apparition
An Apparition
press to zoom
HOLA
HOLA
press to zoom
Love Blood Pain
Love Blood Pain
press to zoom
Leche Seleccionada
Leche Seleccionada
press to zoom
Kumun Gecesi The Night of the Sand
Kumun Gecesi The Night of the Sand
press to zoom
1/1